Україна – велика й багатокультурна країна. Настільки велика, що, попри одну державну українську мову, у різних її регіонах говорять по-різному. Якщо ви, наприклад, живете на Полтавщині, Києві, чи Харкові й поїхали відпочити у якесь селище в Карпатах, то спілкуючись з місцевими жителями, можете виявити, що слабенько розумієте одне одного. При цьому усі говорите українською. Справа у діалектах (говорі) – різновидах національної мови, які є продуктом історичного розвитку різних регіонів держави і значно відрізняються від літературної лексики. Причому, зовсім не обов'язково, діалекти виникають за умови розділу одного народу державними кордонами. Більшу роль відігравало слабка комунікація та мобільність основної маси населення у давнину. Це зумовлювало слабкий мовний обмін між громадами і формування протягом століть оцих лексичних особливостей. Найбільш яскраво цей феномен проявляється в гірській місцевості, де два села по різні боки мало доступної вершини, чи хребта можуть мати геть різні діалекти.
Поговорімо про південно-західне наріччя української мови, а саме про галицько-буковинську групу говорів, які поширюються на деякі райони Львівської, Тернопільської, Чернівецької та Івано-Франківської областей.
Поділимось значеннями діалектизмів саме покутсько-буковинського говору, який поширений у Карпатських горах: рура, ґанж, стариня та пацє. Перед тим як читати далі, зіграймо у маленьку гру: спробуйте відгадати, що означають ці слова. Картинка вище є підказкою до значення одного з цих діалектизмів.
Зробили свої "ставки"? Тепер розкриємо правильні відповіді. Рура (наголос на перший склад) – так називають будь-яку трубу або щось схоже на трубу. Словом "ґанж" називають якусь хибу, ваду, хворобу чи навіть брак, якщо йдеться про неживі речі. Стариня (наголос на другий склад) – так називають батьків або просто літніх людей. Що ж до слова "пацє" (наголос на другий склад), то так називають свиню.
Сухі губи можуть стати справжньою проблемою для тих, хто любить яскравий та доглянутий макіяж. Лущення, відчуття стягнутості та нерівності можуть зіпсувати навіть найдорожчу помаду, передають Патріоти України з посиланням на ТСН. Однак нанесення губної...
Здорове харчування - ключ до гарного самопочуття, енергії та довголіття. Дієтологи рекомендують включати у щоденний раціон жінок низку продуктів, які підтримують баланс поживних речовин та сприяють здоров’ю. Вони допомагають зміцнити імунну систему, пі...