Рослинна олія є невід'ємною частиною нашої кулінарії, але іноді вона може піддаватися небажаним змінам. Давайте розберемося, чому мутніє соняшникова олія, змінює смак, а також як відновити стару соняшникову олію, передають Патріоти України.
Просто подивіться на неї та понюхайте. У олії, що зіпсувалася, є темний осад, неприємний затхлий запах та прогірклий смак. Враховуйте і те, чому соняшникова олія гірчить, навіть якщо вона свіжа. Гіркота в соняшниковій олії може з'явитися через процес окислення, особливо якщо продукт піддається тривалому впливу повітря та світла. Окислена олія набуває неприємного смаку та запаху.
Буває таке, що навіть куплена в магазині олія має неприємну гірчинку. Або ж вона набуває такого смаку вже в процесі зберігання.
Запам'ятовуйте, що робити, якщо олія стала гіркою:
Важливо. Якщо олія все ще гірка, то краще не вживати її в їжу.
Існує ще один спосіб, як очистити соняшникову олію в домашніх умовах від гіркоти. Для цього необхідно змішати рослинне олію з гарячою водою (але не з окропом!) у співвідношенні 1:1. Після цього збийте олію блендером, поки не вийде емульсія. Залиште суміш на деякий час. Буквально через півгодини або годину масло і вода розшаруються, а гіркота має піти.
Важливо не використовувати продукт, що зіпсувався, в їжу і розуміти, чим небезпечно прогіркла рослинна олія. Мало того, що вона зіпсує смак будь-якої страви, так ви ще ризикуєте отримати харчовий розлад. Краще застосувати таку олію для інших цілей.
Якщо олія зіпсувалася, а викидати її ви не хочете, то спробуйте виготовити з неї поліроль для дерев'яниї або шпонованих меблів. Для цього розтопіть в олії шматочок воску і дайте суміші охолонути. Потім нанесіть засіб на меблі і натріть м'якою ганчіркою. Повірте, ефект ви побачите відразу. Ще стару олію можна використовувати для видалення клею або слідів від маркера.
Якщо у вас не має алергії, кисломолочні продукти, особливо кефір та йогурт, можуть бути корисними для кишківника. А при непереносності лактози також є шанс знайти альтернативу, але краще попередньо проконсультуватися з гастроентерологом, передають Патр...
Бобові (квасоля, сочевиця, арахіс, нут, горох) багаті білками, що допомагають шкірі регенерувати і довше залишатися молодою. Про користь бобових у раціоні розповіла дієтологиня Оксана Скіталінська, передають Патріоти України. За її словами, бобові мают...