"Неуважний платить двічі": Про що варто пам'ятати із комунально-платіжних новацій

Якщо внаслідок економії ресурсів ви маєте переплату – зайві кошти можна не платити. Комунальники можуть почати вас переконувати у протилежному, але варто знати свої права у подібних ситуаціях.

Комунальні платежі - це не тільки фінансові витрати, але й взагалі "складна наука". Фото: соцмережі.

За останні кілька років вартість комуналки на енергоносії для українців стільки разів змінювалася, що цим вже нікого не здивуєш. Але не знати про це чи щось забути – небажано, бо неуважний платить двічі. Про що потрібно пам'ятати стосовно нововведень в оплаті енергоносіїв та субсидії Патріоти України вирішили нагадати вам разом із 24tv.ua.

Газові "новинки"

Українці скоро платитимуть окремо за газ як товар і за його транспортування. Цей новий вид платежу – так звана абонплата за газ. Поки що її скасували. Але експерти переконують – це не більше ніж відстрочка. І швидше за все з нового опалювального сезону нам таки варто її чекати. Щоправда, тарифи ще можуть переглянути. Тож майте це на увазі.

Субсидії та їх перерахунок

У 2017-му українці отримали нову мінімальну зарплату – 3200 гривень. Для нарахування субсидії саме цей критерій є ключовим. До всього уряд ще й зменшив нормативи споживання енергоносіїв.

З 1 травня також буде знижений соцiальний норматив споживання газу, тепла та електроенергiї для нарахування розмiру субсидiй. Сьогодні субсидiя на iндивiдуальне опалення призначається з нормативу 5,5 кубометра газу на квадратний метр опалювальної площi на мiсяць в опалювальний перiод, з травня норму знизять до 5 "кубiв".

Соцiальний норматив використання теплової енергiї для централiзованого опалення абонентами, будинки яких обладнанi лiчильниками, також зменшено – з 0,0548 Гкал до 0,0431 Гкал на 1 кв. м опалювальної площi на мiсяць. Для споживачiв багатоповерхових будинкiв (три поверхи й бiльше) збiльшено коригувальнi коефiцiєнти, якi також впливають на розмiр субсидiї.

Наприклад, для Iвано-Франкiвської областi коригувальний коефiцiєнт зрiс з 0,622 до 0,778, для Львiвської – з 0,608 до 0,706. Для iндивiдуальних будинкiв, якi опалюються електроенергiєю, норматив знижено з 65 кВт*год до 51 кВт*год на метр опалювальної площi на мiсяць в опалювальний перiод.

"Усі ці нормативи приблизно на 10% збільшать розмір обов'язкового платежу, а відповідно – на 10% зменшать розмір субсидій", – пояснив експерт.

"Нуль" у платіжці

Ще один спірний момент – коли завдяки субсидії виходить, що у платіжці вканано "0" за газ, наприклад. Але ж є поняття обов'язкового платежу. Тож як зрозуміти, платити чи ні, і що зробити, аби таки не платити – з'ясували журналісти. Ситуація, коли у платіжці нульові цифри до оплати, виникає, коли сума призначеної субсидії повністю покриває фактично використану споживачем вартість послуги. Але, як ми знаємо з роз’яснень Мінсоцу та інших компетентних органів, існує таке поняття, як обов'язкова частка платежу. Пунктом 15 чинного Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій визначено: "Громадяни, яким призначено субсидію для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, зобов’язані щомісячно сплачувати свою обов’язкову частку витрат на оплату цих послуг. У разі, коли вартість фактично використаної послуги менша, ніж обов’язкова частка витрат на оплату цієї послуги, громадяни сплачують її фактичну вартість".

То не платити чи все-таки платити? Як пояснив аналітик громадської організації "Публічний аудит" Тарас Галайда, якщо внаслідок економії ресурсів маєте переплату – зайві кошти можна не платити.

"Якщо кошти перерахованої субсидії не використані внаслідок економного споживання послуг, підприємство, якому перераховано надлишкову суму субсидії, зараховує її як оплату спожитих послуг (у тому числі обов'язкової частини платежу) в наступному періоді. Особа, якій призначено субсидію, можете використовувати суму переплати для оплати послуг та не платити обов’язковий платіж (або сплачувати його частково), поки не вичерпається сума переплати. Тому, коли споживачі отримують платіжки з "0", обов’язковий платіж можна не сплачувати", — уточнив експерт.

Наприклад, держава надала вам 1000 гривень на оплату газу за умови, що ви використаєте не більше 200 кубів на місяць. (Норму цю беремо умовно. І нагадуємо, що Кабінет міністрів у квітні минулого року знизив норму споживання газу до 5,5 із 7 куб. метрів на 1 кв. м опалювальної площі на місяць в опалювальний період). Всього це коштує близько 1380 гривень (200 кубів по 6,9 гривні). Тому врахувавши надану субсидію ви мали б доплатити 380 гривень своїх коштів. Якщо ви економили і використали всього 100 кубів — до сплати буде 690 гривень. З урахуванням 1000 від держави маєте залишок коштів 310 гривень.

Або якщо ви використали 150 кубів, при цьому ще й заплативши обов’язковий платіж 500 гривень, то виходить: 150*6,9 = 1035-500 = 535 – сума до сплати. А держава дала вам 1000. Тож маєте залишок 465 гривень. І якщо такі "залишки" накопичились у вас на рахунку – виникає момент, коли можна не платити. Або платити – тоді кошти продовжать накопичуватись.

Однак Тарас Галайда наголосив: якщо переплата залишиться на кінець опалювального сезону, її можуть повернути в бюджет відповідною постановою КМУ, як це відбулося в минулому році. "Переплата ваша, поки не закінчився рік, а потім можуть забрати, а можуть і ні – усе залежить від того, як вирішить Кабмін", – зазначив експерт.

Облгази, обленерго та інші надавачі послуг часто-густо дають споживачам, м'яко кажучи, недостовірну інформацію. Коли споживачі зверталися по роз'яснення щодо "нульової платіжки" до теплопостачальників, і ті переконували, що платити треба в будь-якому випадку. Мовляв, потім вам зроблять перерахунок, ще й винні державі будете.

Але є один суттєвий нюанс: закон визначає, що субсидія є безповоротною. Тобто, нараховані вам державою "субсидіальні" кошти не передбачено повертати назад, доки ви є отримувачем субсидії. Вони залишаються на вашому рахунку, і мають зараховуватися постачальниками послуг як оплата за наступний місяць. Але варто слідкувати за цією цифрою на своєму рахунку. Для цього можна зателефонувати в обслуговуючу організацію і запитати, скільки є коштів.

В Україні одночасно високий рівень безробіття та дефіцит працівників: Гетманцев оцінив вплив мобілізації на ринок праці

п’ятниця, 26 квітень 2024, 16:30

Мобілізація є одним із факторів, що призводить до дефіциту кадрів на українському ринку праці, що посилюється високим рівнем безробіття в країні. Проте цю проблему можна вирішити - зокрема, шляхом впровадження заходів з поліпшення системи бронювання та...

Закрутять гайки: США можуть оштрафувати Росію за відмову від долара, під прицілом й інші країни. - Bloomberg

п’ятниця, 26 квітень 2024, 15:39

У разі обрання президентом США наприкінці 2024 року Дональд Трамп може запровадити штрафні санкції для країн, які відмовляються від долара. Зокрема для Росії. Можливі дії передбачають, зокрема, експортний контроль та збори за маніпулювання валютою. Про...