Позитивне рішення з космодромом стало "точкою неповернення": Українські ракети незабаром літатимуть на орбіту з Нової Шотландії, створюючи дієву конкуренцію Ілону Маску

Українсько-канадський проект заснований на суто комерційних засадах, хоча влада обох держав надає все необхідне сприяння, щоб "Південмаш" та Maritime Launch Servise увійшли в престижний та перспективний ринок

Циклон-4М

Головний конструктор КБ “Південне” з системного проектування ракет і ракетних комплексів Максим Дегтярьов розповів , як просувається програма української ракети-носія, зазначають Патріоти України.

За його словами, те, що міністр навколишнього середовища канадської провінції Нова Шотландія Гордон Вілсон дав позитивну відповідь компанії Maritime Launch Servise в частині екологічної безпеки на плани будівництва космодрому — це принципове питання.

“Тому що в Канаді, як і в будь-якій розвиненій країні, дуже суворе екологічне законодавство, за яким подібні об’єкти можуть бути й заборонені. Але в нашому випадку екологічна експертиза була проведена за участю канадських державних органів і проаналізовані всі можливі фактори ризику. Був зроблений висновок про допустимість і прийнятності очікуваних рівнів впливу, з огляду на те, що у нас досить чистий процес запуску. Перший ступінь ракети працює на парі гас-кисень, друга на висококиплячих компонентах палива. – розповів Максим Дегтярьов. – У них є ряд переваг, які роблять таке паливо на даному етапі розвитку ракетної техніки незамінним. Воно використовується повсюдно, усіма країнами, що мають подібні технології. Але не це було головним об’єктом уваги екологічної експертизи. Перш за все, оцінювали широкий спектр питань, які стосувалися впливу на флору і фауну. Експертиза була складною, докладної. Експертам надавалися матеріали компанією Maritime Launch Services, а ми надавали всіляке сприяння. Принципові питання вирішено та залишилися лише деталі врегулювання організаційних питань. Тепер нашим партнерам з канадської компанії Maritime Launch Services належить оформити права на користування земельною ділянкою. Після цього можна буде почати роботи на місці розташування майбутнього космодрому”.

На питання, коли відбудеться перший запуск, генконструктор відповів:

“Поки цільові терміни — це друга половина 2022 року. Ми створюємо проект на ракетний комплекс. Він містить і саму ракету-носій, і наземний комплекс зі всієї вхідною в нього інфраструктурою. Уже розроблений ескізний проект, випереджаючими темпами ведеться розробка конструкторської документації на маршовий двигун першого ступеня, ряд важливих вузлів і агрегатів. Ведеться випуск документації на ракету в цілому, на наземне обладнання”.

Другий ступінь і головний обтічник запозичуються з ракети «Циклон-4», яку збиралися запускати в Бразилії, хоча потрібно корегування в частині заміни деяких матеріалів і комплектуючих. Ця ракета «Циклон-4М» – проектується, виходячи з очікуваних потреб ринку. Всі об’єктивні дані вказують на зростання попиту на виведення корисних навантажень на низькі навколоземні орбіти. Тому ракета спроектована таким чином, щоб найбільш оптимально відповідати цій ринковій ніші. Ракети сімейства «Циклон», зокрема, «Циклон-3», показали себе дуже надійними носіями. Було здійснено велику кількість пусків, які показали високу надійність. «Циклон-4М» – еволюційний розвиток ракет цього сімейства. Новий носій успадкував багато технічних рішень, які давно відпрацьовані на практиці, з іншого боку є багато нових рішень, які відповідають сучасним трендам у розвитку ракетно-космічної техніки.

Крім того, пан Дегтярьов повідомив, що російських комплектуючих в ракеті-носії не буде:

“Ми прийняли для себе рішення, що надалі у всіх поточних роботах і майбутніх розробках ми відмовляємося від комплектуючих, доступ до яких може бути ускладнений з різних причин. Це може стосуватися не тільки російських комплектуючих, але, звичайно, в наразі мова йде в основному про Росію. Тому на «Циклон-4М» російських комплектуючих не буде. Всі вони повністю будуть українські або не тільки українськими — це вже інше питання. Історично так склалося, що ми працювали з Росією, і довгий час це за інерцією тривало, адже ми колись були однією галуззю, існували тісні коопераційні зв’язки, які в даний момент вже фактично не підтримуються. У тому числі джерела отримання конструкційних матеріалів, ми їх теж традиційно закуповували у російських виробників”.

“Фінансуванням робіт зі створення ракетно-космічного комплексу в цілому займається Замовник компанія Maritime Launch Services. Ця компанія, за даними відкритих джерел, залучає фінансування на комерційному ринку на різних умовах. Там досить складні схеми, але ніякого державного партнерства немає, це чисто комерційний проект. Тому державні органи ні Канади, ні України безпосередньо в проекті не беруть участі. Хоча Державне космічне агентство України надає всебічну підтримку там, де це потрібно. Плюс ми бачимо живий інтерес до проекту канадської влади. Існує певна моральна підтримка на рівні того регіону, де планується розмістити космодром. Це північна частина півострова Нова Шотландія. Комплекс буде розташовуватися безпосередньо на березі Атлантичного океану. Місцевість заселена, але щільність населення невисока. Хоча це досить розвинена територія, є активна і серйозна промисловість. Але саме ця частина півострова, в основному, хвойні ліси північного типу, низькорослі сосни, болота і бурелом”, — повідомив Максим Дегтярьов.

Джерело

В Україні одночасно високий рівень безробіття та дефіцит працівників: Гетманцев оцінив вплив мобілізації на ринок праці

п’ятниця, 26 квітень 2024, 16:30

Мобілізація є одним із факторів, що призводить до дефіциту кадрів на українському ринку праці, що посилюється високим рівнем безробіття в країні. Проте цю проблему можна вирішити - зокрема, шляхом впровадження заходів з поліпшення системи бронювання та...

Закрутять гайки: США можуть оштрафувати Росію за відмову від долара, під прицілом й інші країни. - Bloomberg

п’ятниця, 26 квітень 2024, 15:39

У разі обрання президентом США наприкінці 2024 року Дональд Трамп може запровадити штрафні санкції для країн, які відмовляються від долара. Зокрема для Росії. Можливі дії передбачають, зокрема, експортний контроль та збори за маніпулювання валютою. Про...