Це може здивувати! Учені з’ясували, як насправді гаджети впливають на сон

Учені з’ясували, що звичка користуватися ґаджетами перед сном і одразу після значно збільшує ризик безсоння і скорочує тривалість сну, передають Патріоти України.

У дослідженні, що охопило понад 45 000 молодих людей у Норвегії, було виявлено, що кожна додаткова година екранного часу перед сном збільшує ймовірність появи симптомів безсоння на 59% і скорочує тривалість сну в середньому на 24 хвилини.

Доктор Гуннхільд Йонсен Хьєтланд із Норвезького інституту громадської охорони здоров’я зазначає, що важливішим є не тип активності за екраном, а загальний час, проведений із гаджетами. Це підтверджує гіпотезу про те, що екрани головним чином порушують сон через зміщення часу відпочинку, а не через їхній зміст. Вплив екранів на сон пов’язаний з кількома факторами: яскраве світло затримує циркадні ритми, повідомлення заважають засинанню, а захопливий контент змушує відкладати відхід до сну.

Читайте також: Фізіологічні секрети якісного сну

Результати дослідження показали, що незалежно від виду активності - чи то соціальні мережі, чи то перегляд відео, чи то ігри — екранний час у ліжку чинить негативний вплив на сон. Це говорить про те, що скорочення екранного часу перед сном може стати ефективною стратегією для поліпшення якості сну. Г'єтланд радить відмовитися від гаджетів за 30−60 хвилин до сну і відключати повідомлення, щоб мінімізувати перешкоди в нічний час.

Читайте також: Ви будете старіти швидше, якщо спите в ліжку в цій позі

Науковці також підкреслюють, що їхнє дослідження зосереджене на одній культурі і не враховує глобальних відмінностей. Крім того, воно не доводить причинно-наслідкового зв’язку: незрозуміло, чи є використання екрану причиною безсоння, чи люди з порушеним сном частіше користуються гаджетами. Проте результати вказують на необхідність перегляду звичок використання екранів перед сном для поліпшення якості відпочинку.

Дачникам на замітку! Що робити, коли мурахи проникають у ваш будинок

понеділок, 28 квітень 2025, 17:59

Мурахи в будинку — поширена проблема, особливо навесні і влітку. Перш ніж потягнутися до хімікатів, дізнайтеся про природні методи відлякування мурах, пише видання Deccoria, передають Патріоти України. Оцет — один з найефективніших природних засобів ві...

Це можна змінити! П’ять звичок українців, які скорочують життя

понеділок, 28 квітень 2025, 17:26

Стрес від війни є дуже вагомим негативним фактором, який скорочує життя. Але деякі звички та спосіб життя мають набагато більший вплив на кількість років, які людина може прожити якісно. Відмова хоча б від деяких шкідливих звичок може покращити самопоч...