Це може здивувати! Учені з’ясували, як насправді гаджети впливають на сон

Учені з’ясували, що звичка користуватися ґаджетами перед сном і одразу після значно збільшує ризик безсоння і скорочує тривалість сну, передають Патріоти України.

У дослідженні, що охопило понад 45 000 молодих людей у Норвегії, було виявлено, що кожна додаткова година екранного часу перед сном збільшує ймовірність появи симптомів безсоння на 59% і скорочує тривалість сну в середньому на 24 хвилини.

Доктор Гуннхільд Йонсен Хьєтланд із Норвезького інституту громадської охорони здоров’я зазначає, що важливішим є не тип активності за екраном, а загальний час, проведений із гаджетами. Це підтверджує гіпотезу про те, що екрани головним чином порушують сон через зміщення часу відпочинку, а не через їхній зміст. Вплив екранів на сон пов’язаний з кількома факторами: яскраве світло затримує циркадні ритми, повідомлення заважають засинанню, а захопливий контент змушує відкладати відхід до сну.

Читайте також: Фізіологічні секрети якісного сну

Результати дослідження показали, що незалежно від виду активності - чи то соціальні мережі, чи то перегляд відео, чи то ігри — екранний час у ліжку чинить негативний вплив на сон. Це говорить про те, що скорочення екранного часу перед сном може стати ефективною стратегією для поліпшення якості сну. Г'єтланд радить відмовитися від гаджетів за 30−60 хвилин до сну і відключати повідомлення, щоб мінімізувати перешкоди в нічний час.

Читайте також: Ви будете старіти швидше, якщо спите в ліжку в цій позі

Науковці також підкреслюють, що їхнє дослідження зосереджене на одній культурі і не враховує глобальних відмінностей. Крім того, воно не доводить причинно-наслідкового зв’язку: незрозуміло, чи є використання екрану причиною безсоння, чи люди з порушеним сном частіше користуються гаджетами. Проте результати вказують на необхідність перегляду звичок використання екранів перед сном для поліпшення якості відпочинку.

Приємні і не дуже наслідки: Що буде з організмом, якщо пити каву щодня

понеділок, 7 квітень 2025, 16:58

Кава є популярним джерелом кофеїну та незамінною частиною ранку, що допомагає підвищити енергію на початку дня. Однак дослідження показують, що з часом кава може викликати сонливість і навіть знижувати рівень енергії, передають Патріоти України. Таким ...

Дачникам на замітку! Як уберегти ранню картоплю від весняних заморозків

понеділок, 7 квітень 2025, 16:22

Навесні картопля та інші овочеві культури потерпають від заморозків, які можуть повністю знищити молоді сходження. Щоб цього не сталося, професійні агрономи дали кілька рекомендацій, які допоможуть захистити городні культури від різких перепадів темпер...