Втрачаєте слух? Ви ризикуєте втратити й пам’ять - нове дослідження шокує

Швейцарські науковці з Женевського університету встановили: навіть у соціально активних людей самотність у поєднанні з погіршенням слуху значно пришвидшує когнітивний занепад, передають Патріоти України.

У новому дослідженні, опублікованому в журналі Communications Psychology, йдеться: усунення проблем зі слухом і боротьба з відчуттям самотності є критично важливими для збереження здоров'я мозку у віці.


Що показало дослідження

  • Проаналізовано дані понад 33 000 осіб віком 50+ у межах європейського проєкту SHARE.
  • Протягом 17 років вчені оцінювали пам’ять, увагу й мовні навички учасників.
  • Ті, хто почувалися самотніми, навіть якщо не були ізольованими, демонстрували найстрімкіше погіршення пам’яті — особливо за умов втрати слуху.

Як самотність посилює вплив втрати слуху

Люди, які регулярно спілкуються з іншими, постійно активують мовні й пам’яттєві функції — мозок "тренується". У самотніх — ці процеси слабшають.

Крім того, дослідники зазначили: втрата слуху викликає більше психологічного стресу саме у самотніх людей, що може додатково прискорювати зниження когнітивних функцій.


Соціальна ізоляція, самотність і деменція

Учасники, які були і соціально ізольованими, і самотніми, показували найгірші результати у всіх когнітивних тестах — зокрема, на швидкість пригадування та мовну активність.

Вчені дійшли висновку, що як об’єктивна (ізоляція), так і суб’єктивна (відчуття самотності) самотність однаково важливі у контексті ризику деменції.


Реакція медичних експертів

Благодійна організація Alzheimer’s Research UK закликала уряд Британії включити перевірку слуху до обов’язкового медогляду для людей старше 40 років.

«Ми ще не знаємо напевно, чи прямо спричиняє втрата слуху деменцію. Але точно знаємо: її можна виявити раніше і вжити заходів — наприклад, носити слуховий апарат», — зазначила докторка Ізольде Редфорд.

Інші поради для профілактики деменції

Комісія з вивчення деменції у Британії також рекомендує:

  • Забезпечити доступ до слухових апаратів
  • Захищати людей від надмірного шуму
  • Лікувати депресію
  • Контролювати рівень холестерину після 40 років
  • Заохочувати фізичну активність
  • Підтримувати регулярне живе спілкування

Що таке хвороба Альцгеймера

  • Найпоширеніша форма деменції
  • Уражає майже 1 мільйон осіб у Великій Британії
  • Викликається накопиченням у мозку білків, що блокують роботу нейронів
  • Симптоми: порушення пам’яті, мислення, мовлення
  • У 2022 році деменція стала провідною причиною смертності у Великій Британії (74 261 випадок)

Висновок

Дослідження підкреслює важливість комплексного підходу до здоров’я в літньому віці: медичні, соціальні й психологічні чинники впливають на мозок однаково сильно.

Вчасне виявлення втрати слуху, лікування депресії та активне соціальне життя можуть стати простими, але ефективними кроками у профілактиці деменції.

Колір має значення. Один сорт смородини - найкорисніший

субота, 19 липень 2025, 13:05

Чорна, червона, а може, біла? Який сорт смородини найкорисніший і яку харчову цінність має кожен із них? Варто дізнатися відповіді на ці запитання, особливо зараз, коли в Україні триває сезон цих смачних ягід, передають Патріоти України. У світі існує ...

Втрачаєте слух? Ви ризикуєте втратити й пам’ять - нове дослідження шокує

субота, 19 липень 2025, 10:08

Швейцарські науковці з Женевського університету встановили: навіть у соціально активних людей самотність у поєднанні з погіршенням слуху значно пришвидшує когнітивний занепад, передають Патріоти України. У новому дослідженні, опублікованому в журналі C...