Ви будете вражені! Хімік пояснив, що робить з мозком людини залежність від кави

Ранкова чашка кави - це ритуал пробудження у дуже багатьох людей. Однак чимала частина з них визнає, що уже не може прокинутись без допомоги цього напою, передають Патріоти України.

Викладач хімії, кандидат хімічних наук, популярний TikTok-блогер, науковець і телезірка Гліб Репіч пояснив "Новому каналу", у чому може полягати небезпека залежності від кави. Якщо коротко, то ароматним напоєм ми обманюємо свій організм. Але як це відбувається.

Речовина, яка відповідає за ефект кави, називається кофеїн. У чистому вигляді він виглядає, як білий порошок і відноситься до психостимуляторів. Його дія полягає у тому, що кофеїн стимулює нервову систему, підвищує працездатність, концентрацію уваги, а ще знижує відчуття втоми та сонливіть.

"Як же він це робить? Кофеїн дуже схожий на аденозин — важливу молекулу, що відповідає за відчуття втоми в нашому організмі. Аденозин виділяється протягом дня, поки ми бадьорі, зв’язується зі спеціальними рецепторами у головному мозку та генерує сигнал втоми. Тому ввечері, коли аденозину багато, нам зазвичай хочеться спати", — пояснив Репіч.

Оця схожість і може зіграти з нами прикрий жарт. Завдяки їй, кофеїн зв’язується з рецепторами аденозину, але при цьому не активує їх. Отже блокує рецептори, а разом з ними і відчуття втоми. Яка при цьому нікуди не дівається. Це як знеболювальне, яке не лікує біль, а вгамовує його на деякий час.

Втім, організм не обдуриш. Отримавши порцію кофеїну він все ж починає відчувати, що щось не так, і починає збільшувати кількість рецепторів втоми в клітинах головного мозку. Далі механізм простий: чим більше виникає рецепторів, тим більше потрібно кави, щоби їх заблокувати. Крок за кроком у людини розвивається кавова залежність. "Якщо за таких обставин кава несподівано закінчиться, це може перетворитися на справжнє випробування. У нас раптом з’явиться безліч нічим не заблокованих аденозинових рецепторів, і весь наявний аденозин, який продукує наш організм, зв’яжеться одночасно з усіма рецепторами втоми, які лише зможе знайти", — попередив учений. Від цього може виникнути відчуття, наче вся відкладена втома навалилась на вас одночасно.

Щоби уникнути такої неприємності, Репіч порекомендував споживати каву у розумній кількості. І не забувати про здоровий сон – єдиний справді ефективний спосіб боротьби з утомою.

Кросівки Under Armour: комфорт для кожного

вівторок, 23 квітень 2024, 12:22

Велику популярність серед спортсменів та любителів активного способу життя здобули кросівки Under Armour чоловічі завдяки своїм унікальним технологіям і високій якості виконання. Ці кросівки відомі не тільки завдяки стильному дизайну, але й унікальним ...

Майонез та окрошка: Кулінари розповіли, чи варто їх поєднувати

вівторок, 23 квітень 2024, 11:15

Літом багато людей готують окрошку. Страва проста та для спекотних днів добре йде, бо гарячі супи та борщі недоречні. На них немає апетиту. І є одне питання, над яким точаться суперечки: додавати майонез в окрошку чи ні, передають Патріоти України. Як...