Чи знаєте, як правильно називати один із найпопулярніших та найкорисніших видів горіхів — горіх, який називають то грецьким, то волоським? Чим відрізняється грецький горіх від волоського? А якщо нічим, то чому він має дві назви? Патріоти України пропонують ознайомитись з історією одного з найулюбленіших і найдавніших десертних наїдків українців
Грецьким або волоським горіхом називають вид горіха, який в науковій літературі має назву Juglans regia. Він походить з Середньої та Центральної Азії, де росте в дикому вигляді в горах і долинах — звідти він поширився у багатьох країнах світу.
Оскільки батьківщина цієї рослини – Середня та Центральна Азія, називати горіхи грецькими, на думку деяких мовознавців, неправильно. Назва “грецький горіх” пов’язана з тим, що горіхи були привезені до Європи з Греції, яка була одним із давніх центрів торгівлі. Греція завезла горіхи з Персії, де вони високо цінувалися за смаковими та лікувальними якостями. Греки називали горіхи перськими, але інші народи Європи називали їх грецькими, бо вважали, що вони прийшли до них з Греції.
Як зазначає мовознавець Олександр Пономарів, з етнонімами пов’язані ботанічні назви. Наприклад, назва рослини "гречка" походить від "грек". До цього самого етноніма зводиться російська ботанічна назва "грецкий орех", яку і перекладають як "грецький горіх". Російському "грецкий орех" в українській мові відповідає "волоський горіх": "Кругом хати росли старі велетенські волоські горіхи" (І. Нечуй-Левицький).
Українська назва "волоський горіх" пов’язана зі словом "волохи" — назви середньовічного населення Придунав’я й Трансильванії. Волохи були посередниками у торгівлі горіхами між Сходом і Заходом, тому слов’яни називали горіхи волоськими, бо вони приходили з волоських земель.
За даними Українського національного корпусу, назва "волоський горіх" зустрічається частіше, ніж "грецький горіх" і вважається більш нормативною та літературною. Хоча деякими фахівцями припускається, що назва "грецький горіх" можна використовувати в розмовній мові або для позначення сорту горіхів, який походить з Греції. Але, якщо йдеться про ботанічну назву, то українською мовою правильно буде говорити "волоський горіх".
Горіхи містять багато вітамінів, мінералів, антиоксидантів та жирних кислот.
Що лікують горіхи?
Православна церква України 15 травня за новим стилем вшановує пам'ять преподобного Пахомія Великого і преподобного Ісаї Києво-Печерського. За старим стилем у свято сьогодні вшановують київських князів Бориса і Гліба. Наші предки 15 травня старанно прац...
Кущі малини, як правило, дуже легко вирощувати в садах, але є одне завдання, яке потрібно виконати в травні, щоб отримати щедрий урожай. Садівники зазначають, що малину потрібно удобрювати відразу після того, як вона почне цвісти, адже у цей період в...