Чи знаєте, як правильно називати один із найпопулярніших та найкорисніших видів горіхів — горіх, який називають то грецьким, то волоським? Чим відрізняється грецький горіх від волоського? А якщо нічим, то чому він має дві назви? Патріоти України пропонують ознайомитись з історією одного з найулюбленіших і найдавніших десертних наїдків українців
Грецьким або волоським горіхом називають вид горіха, який в науковій літературі має назву Juglans regia. Він походить з Середньої та Центральної Азії, де росте в дикому вигляді в горах і долинах — звідти він поширився у багатьох країнах світу.
Оскільки батьківщина цієї рослини – Середня та Центральна Азія, називати горіхи грецькими, на думку деяких мовознавців, неправильно. Назва “грецький горіх” пов’язана з тим, що горіхи були привезені до Європи з Греції, яка була одним із давніх центрів торгівлі. Греція завезла горіхи з Персії, де вони високо цінувалися за смаковими та лікувальними якостями. Греки називали горіхи перськими, але інші народи Європи називали їх грецькими, бо вважали, що вони прийшли до них з Греції.
Як зазначає мовознавець Олександр Пономарів, з етнонімами пов’язані ботанічні назви. Наприклад, назва рослини "гречка" походить від "грек". До цього самого етноніма зводиться російська ботанічна назва "грецкий орех", яку і перекладають як "грецький горіх". Російському "грецкий орех" в українській мові відповідає "волоський горіх": "Кругом хати росли старі велетенські волоські горіхи" (І. Нечуй-Левицький).
Українська назва "волоський горіх" пов’язана зі словом "волохи" — назви середньовічного населення Придунав’я й Трансильванії. Волохи були посередниками у торгівлі горіхами між Сходом і Заходом, тому слов’яни називали горіхи волоськими, бо вони приходили з волоських земель.
За даними Українського національного корпусу, назва "волоський горіх" зустрічається частіше, ніж "грецький горіх" і вважається більш нормативною та літературною. Хоча деякими фахівцями припускається, що назва "грецький горіх" можна використовувати в розмовній мові або для позначення сорту горіхів, який походить з Греції. Але, якщо йдеться про ботанічну назву, то українською мовою правильно буде говорити "волоський горіх".
Горіхи містять багато вітамінів, мінералів, антиоксидантів та жирних кислот.
Що лікують горіхи?
Православна церква України 3 квітня за новим стилем вшановує пам'ять преподобного Микити, сповідника Мідікійського (відомий також в народі як Микита-вододіл. - ред.), мучениці Феодосії та ікони Богоматері "Нев'янучий цвіт". За старим стилем у цей день ...
Мікрохвильові печі є розсадником бактерій, тому їх слід регулярно чистити. Користувачі і ентузіасти з клінінгу у мережі радять неймовірний спосіб очищення, який передбачає використання фруктів, передають Патріоти України. Йдеться про звичайні лимони. В...