Ти стала дратівливою та нестримною, алкоголю та шкідливої їжі у твоєму житті побільшало, а спорту менше, те, що ще недавно приносило задоволення, раптом стало байдуже… Можливо, ти зіткнулася з так званим синдромом емоційного вигоряння (СЕВ). На жаль, це не просто модна недуга, це крик про допомогу твого організму, який більше не може працювати на межі можливостей, передають Патріоти України.
Скажімо прямо, ти не одна така. З цією проблемою стикаються близько 80% усіх жителів мегаполісу. У перекладі з популярної мови на медичну, цей стан пов’язаний із порушенням діяльності нервової системи, а точніше з порушенням адаптації. Припустимо, раніше ти легко витримувала більш напружений робочий графік, як мінімум протягом тижня. А зараз здуваєшся вже через пару днів… Лікарі пояснюють це тим, що у разі РЕВ нервова система працює так, що ти збуджуєшся швидко, а от загальмувати вчасно не встигаєш… Те, що раніше захищало тебе від перевантажень (уміння розставити пріоритети , відмісти непотрібні тобі проблеми та емоції, раціональність), відходить на другий план. В результаті ти втрачаєш навички керування своїм часом, не можеш правильно вибудувати режим дня, вчасно зупинитись, щоб відпочити. Наголосимо: «не можеш», а не «не хочеш».
Провокує розвиток СЕВ хронічний стрес. Причин для його розвитку достатньо: це і особливості професійної діяльності, і тривалі навантаження, і сімейні негаразди… При цьому саме жінки стикаються із синдромом вигоряння частіше, ніж чоловіки. У представників сильної половини людства рідко постає вибір між кар’єрою та сім’єю, тоді як нам увесь час доводиться балансувати між професійною реалізацією та обов’язками хранительки домашнього вогнища. Це в рази посилює напругу та підвищує ризики до вигоряння.
Для початку спробуй оцінити свій поточний спосіб життя. Лікарі радять звернути увагу на своє здоров’я, якщо:
Багато хто вважає, що з такою «дурницею» звертатися по допомогу до лікарів просто соромно… Аж ніяк! В арсеналі лікарів є чимало методик, які допоможуть тобі навчитися знімати напругу. До таких, наприклад, відноситься метод БОС – біологічного зворотного зв’язку з нервовою системою. Тобі наочно продемонструють, що відбувається в організмі під час сильної напруги, а також навчать різним методам керування своїм станом (рухи, музика, візуальні образи, масаж, запахи). Згодом ти зможеш використати всі ці навички, щоб зняти фізичну чи емоційну напругу.
Можливо, тобі знадобиться допомога психотерапевта. Це доречно тоді, коли ти начебто розумієш, що випивати алкоголь і наїдатися на ніч не можна, але продовжуєш це робити. Цей стан лікарі називають внутрішньоособовим конфліктом, щоб вийти з нього, потрібно зрозуміти справжні мотиви, що впливають на твої емоції та поведінку. А вони можуть бути закопані дуже глибоко.
Ресурси нашої нервової системи зовсім не безмежні. Ти маєш навчитися вчасно їх поповнювати. Причому черпати ресурси треба зі здорових джерел – не зі шкідливих звичок, а із занять спортом, прогулянок, хобі, спілкування з близькими, відвідування театрів та концертів. Плануй своє дозвілля так само, як ти плануєш свій робочий розклад. При цьому чим різноманітнішими будуть джерела отримання ресурсів, тим з більшою віддачею працюватиме твоя нервова система.
Взимку волосся потребує особливого догляду. І на це є кілька причин. По-перше, ми носимо шапки. По-друге, на волосся впливає низька температура повітря. По-третє, загалом у холодну пору року наш організм отримує менше вітамінів. Як доглядати за волосся...
Міжнародна виставка споживчої електроніки (СES) у США традиційно задає тренди в побутовій техніці на весь рік, і в 2025-му вона піднесла багато сюрпризів. Сайт Tom's Guide у своїй статті оцінив найприкметніші тенденції у сфері телевізорів і передбачив,...