"Така популярна страва, як курбан, в Бессарабії має кілька різновидів. І відрізняються вони навіть не нюансами - це зовсім різні страви. Так, це може бути і прозорий суп, і м'ясо на зразок гарячої каварми, і якийсь аналог плову у вигляді казана з рисом, булгуром і м'ясними шматочками ягняти. То чому ж усі ці кардинально різні страви мають одну й ту саму назву - "курбан"? А річ у тім, що Бессарабія, так чи інакше, мала тісні зв'язки зі Сходом та його традиціями, а коріння деяких народів, що мешкають тут сьогодні, сягає далеко в Азію", - розповів одеський кухар Андрій Величко, передають Патріоти України, та продовжив:
"В ісламі є таке свято - "курбан-байрам", що можна умовно перекласти як "свято жертвопринесення". Історія цього релігійного свята є дуже символічною, але суть його полягає в тому, що цього дня приносять в жертву ягня. Так в Бессарабії і закріпилося - якщо готують ягня, а особливо на свято, як, наприклад, у Георгіїв день, 6 травня, то готують із нього курбан.
Але чому рецепти курбану у нас різні, і як вони пов'язані? По-перше, це страва з ягняти або дорослого баранця, а по-друге, це, найчастіше, страва, приготовлена в казані. Ось тепер усе стає на свої місця - і логічно бачити і курбан у вигляді прозорого супу типу шурпи, і курбан у вигляді плову з булгуром. Тому, щоб не плутатися, місцеві називають ці страви курбан-суп або курбан-чорба у першому випадку, та курбан-бургур - у другому.
Я розповім про те, як мене навчили готувати прозорий курбан, або ж курбан-суп, мої друзі з Бессарабії. Для цього нам знадобляться такі інгредієнти:
для сервірування:
Потрібно підготувати м'ясо. Як уже зазначено в інгредієнтах, краще для цієї страви використовувати м'ясо молодого ягняти віком до року, а частини краще вибрати менш "преміальні" - ті, у яких більше сполучної тканини, кісток та хрящів. Адже це колаген, а з нього виходить той навар, від якого губи злипаються.
Розділивши м'ясо на шматки середнього розміру, заливаємо холодною водою у співвідношенні 1 до 3. Якщо це 3 кг м'яса, то треба 9 літрів води. Далі варимо хороший бульйон: знімаємо піну, акуратно слідкуємо за вогнем, щоб не перекипіло і бульйон ні в якому разі не став каламутним. Обов'язково присолюємо та додаємо спеції.
Приблизно за годину півтори-дві після легкого, "бульбашкового" кипіння бульйон стане вже досить насиченим. Саме час додавати овочі - картоплю і цибулю цілком, а моркву і селеру можна нарізати великими, трисантиметровими шматками. Залишилося варити не більше години, доки не будуть готові овочі, а м'ясо не почне відокремлюватися від кісток. Спробуйте на смак: це має бути насичена прозора рідина з ароматом спецій - м'яти та чаберу. Якщо все так і губи після проби злипаються, час переходити до сервірування.
Подаємо до столу. Якщо ви хочете подавати порційно, то до тарілок зручно розкласти по одній цілій картоплині та по кілька шматочків моркви й селери. Звичайно, обов'язково слід додати і по шматку розвареного м'яса, і залити це все прозорим бульйоном. Посипати нарізаною зеленню і подати підсушений хліб, який посипають сумішшю спецій "яскрава сіль". Це аналог болгарської спеції "шарена сол" - суміш солі з паприкою, мірудією та іноді меленим гострим перцем.
Таку страву треба їсти гарячою, з гострим перцем та запивати червоним місцевим вином. Також дуже ефектно подати окремо м'ясо з овочами на загальному блюді до центру столу, а кожному їдцеві дати бульйон у чашці. Але це вже залежить від формату та настрою.
Як на мене, ідеальний наваристий курбан виходить, якщо використовувати такі три частини ягняти: гомілку, грудинку та шию. Причому обов'язково з кістками, сухожиллями та хрящиками.
Якщо вам пощастило і ягня було з тельбухами, то курбан від них стане вдвічі смачнішим. Не соромтеся додавати легені або нирки - вони надають страві характеру. Але є й окрема страва з тельбухів - шкембе чорба. ЇЇ рецепт я не описуватиму, але повірте, це дуже смачно, особливо з болгарською м'ятою гюзум, пекучим перцем і свіжою кінзою".
Печінка така корисна та смачна, якщо її вдало приготувати. Особливо вона смакує в паніруванні та з великою кількістю цибулі. Але все починається з обробки печінки, передають Патріоти України. Якщо ви придбали заморожену печінку або дістали зі своєї мор...
Омлет найчастіше готують на сніданок. Він легкий та поживний. Готувати його на всю родину, тож страва досить вигідна для ранку. Кулінарне питання полягає в збиванні яєць. Яким чином вони будуть об’єднані з іншими компонентами. Поговоримо про це детальн...