Це ті самі продукти, які можуть стати справжнім скарбом та допомогти вам у потрібний момент, передають Патріоти України
Нижче представлені 7 продуктів, які мають великий термін придатності або зовсім не мають його.
Мабуть, для багатьох із нас кава — улюблений напій щоранку. Дехто жити не може без кави.
Скільки кава зберігається?
Про гранульовану можна успішно забути на довгі роки. Термін зберігання такої кави становить від 2 до 20 років. А ось цілісні зерна зберігатимуться від 6 місяців і до 3 років, тоді як мелені ще менше – від 3 місяців до 2 років. Не забувайте, що каву слід зберігати у прохолодному місці та уникати попадання вологи.
Засушені яблучні шматочки – непоганий спосіб перекусити. Їх можна зберігати від 6 до 12 місяців, при цьому не переймаючись тим, що вони втратять свій смак.
Натуральний екстракт ванілі можна зберігати тривалий час. Адже в ньому міститься спирт. Слідкуйте за тим, щоб пляшка екстракту ванілі зберігалася там, куди не проникають промені світла. До речі, ванільний екстракт можна використовувати протягом 5 років.
Листовий чай за умови цілісності упаковки зазвичай зберігають трохи більше двох років. Важливо, щоб сонячне світло не проникало в місце зберігання. Аналогічна ситуація зберігання з пакетованим чаєм.
Що буде, якщо зберігати чай довше?
При доволі тривалому зберіганні чайна заварка не стане отруйною, але свій смак і аромат втратить. Зворотня ситуація із чаєм «пуер». Вважається, що чим старший «пуер», тим він смачніший і корисніший.
Горох у сухому вигляді стане чудовим помічником для господині. Адже його можна додати до супу, приготувати кашу або інший гарнір.
Горох можна запакувати в поліетиленовий пакет і забути про нього на 5 і більше років. Горох цілком можна зберігати кілька десятиліть у герметичному контейнері або вакуумній упаковці.
Кукурудзяний крохмаль використовують багато господинь на кухні. За допомогою крохмалю можна приготувати різні пудинги, креми, соуси та багато інших страв. Якщо помістити його в темне сухе місце, можна зберігати роками.
Харчова сода – це той самий продукт, який є у кожного, але хто і коли його купив – ніхто не знає. Використовувати соду можна практично скрізь — під час приготування страв, прибирання та в медицині.
На пачці соди звісно, можна знайти термін її придатності, зазвичай це 12 місяців. Однак у сухому та темному місці вона може простояти десятки років без зміни якості.
Кулінарами не народжуються, а ними стають упродовж життя, щорічно відточуючи свій професіоналізм. Кожен із чогось починав. Ознайомтесь із деякими лайфхаками та секретами приготування страв, передають Патріоти України. Приготування бульйону. Щоб приготу...
Жоден ранок не обходиться без запашного напою, який бадьорить і заряджає енергією на весь день, передають Патріоти України. Розповідаємо, чи можна підігріти каву в мікрохвильовці, як це вплине це на якість і смак напою. Так, напій можна підігрівати у м...