Це ті самі продукти, які можуть стати справжнім скарбом та допомогти вам у потрібний момент, передають Патріоти України
Нижче представлені 7 продуктів, які мають великий термін придатності або зовсім не мають його.
Мабуть, для багатьох із нас кава — улюблений напій щоранку. Дехто жити не може без кави.
Скільки кава зберігається?
Про гранульовану можна успішно забути на довгі роки. Термін зберігання такої кави становить від 2 до 20 років. А ось цілісні зерна зберігатимуться від 6 місяців і до 3 років, тоді як мелені ще менше – від 3 місяців до 2 років. Не забувайте, що каву слід зберігати у прохолодному місці та уникати попадання вологи.
Засушені яблучні шматочки – непоганий спосіб перекусити. Їх можна зберігати від 6 до 12 місяців, при цьому не переймаючись тим, що вони втратять свій смак.
Натуральний екстракт ванілі можна зберігати тривалий час. Адже в ньому міститься спирт. Слідкуйте за тим, щоб пляшка екстракту ванілі зберігалася там, куди не проникають промені світла. До речі, ванільний екстракт можна використовувати протягом 5 років.
Листовий чай за умови цілісності упаковки зазвичай зберігають трохи більше двох років. Важливо, щоб сонячне світло не проникало в місце зберігання. Аналогічна ситуація зберігання з пакетованим чаєм.
Що буде, якщо зберігати чай довше?
При доволі тривалому зберіганні чайна заварка не стане отруйною, але свій смак і аромат втратить. Зворотня ситуація із чаєм «пуер». Вважається, що чим старший «пуер», тим він смачніший і корисніший.
Горох у сухому вигляді стане чудовим помічником для господині. Адже його можна додати до супу, приготувати кашу або інший гарнір.
Горох можна запакувати в поліетиленовий пакет і забути про нього на 5 і більше років. Горох цілком можна зберігати кілька десятиліть у герметичному контейнері або вакуумній упаковці.
Кукурудзяний крохмаль використовують багато господинь на кухні. За допомогою крохмалю можна приготувати різні пудинги, креми, соуси та багато інших страв. Якщо помістити його в темне сухе місце, можна зберігати роками.
Харчова сода – це той самий продукт, який є у кожного, але хто і коли його купив – ніхто не знає. Використовувати соду можна практично скрізь — під час приготування страв, прибирання та в медицині.
На пачці соди звісно, можна знайти термін її придатності, зазвичай це 12 місяців. Однак у сухому та темному місці вона може простояти десятки років без зміни якості.
Професійні кухарі не рекомендують користуватися алюмінієвою фольгою під час запікання деяких страв у духовці, і ось чому, передають Патріоти України з посиланням на ТСН. Фольга – це незамінний помічник у приготуванні страв для кожної господині. Її част...
Деруни з картоплі чудові. А з сметаною та часником від них просто можна втратити відчуття часу. Хрусткі та золотисті, ароматні та дуже смачні — деруни мають бути саме такими. Розкажемо вам про один важливий інгредієнт, який допоможе досягти успіху у пр...